Polish Czech English French German

Szukaj

Festiwal Gitarowy za nami.

Zakończył się 4. Letni Festiwal Gitarowy, organizowany przez Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju. Wczoraj, pierwszego dnia Festiwalu, w Browarze Jedlinka publiczności zaprezentował sie hiszpański bard gitary: Moises Bethencourt Mendoza, natomiast dzisiaj, drugiego dnia, w Kościele przy ulicy Jana Pawła II wystąpił duet gitarowo-wiolonczelowy w składzie: Krzysztof Meisinger i Marcel Markowski.

 

 

 

 

Talent Krzysztofa Meisingera światowa krytyka porównuje do talentu Pepe Romero, czy Piotra Anderszewskiego. Debiut Meisingera w Filharmonii Berlińskiej w czerwcu 2014 roku zakończył się wielominutową owacją na stojąco. W ten sam sposób zakończył się także jego debiut we wrześniu 2015 roku w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Na widowni zasiadło wówczas blisko 2000 osób, a koncert był jednocześnie premierą jego najnowszej płyty – Astor, nagranej właśnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia, na której Krzysztof Meisinger występuję zarówno w roli solisty jak i dyrygenta, prowadząc orkiestrę od instrumentu. Jego wcześniejsza płyta „Melodia Sentimental” nagrana w słynnym londyńskim Abbey Road Studio pozyskuje oszałamiające recenzje w światowej prasie muzycznej. Najbardziej prestiżowe pismo muzyczne świata - angielskie Grammophon - napisało wówczas, że nagrany na tej płycie Koncert gitarowy Villi-Lobosa jest najlepszym nagraniem tego koncertu od czasu jego nagrania przez Pepe Romero. Krytyka niemiecka uznała ją za jedną z 10 najlepszych płyt z muzyką klasyczną 2014 roku, a jeden z recenzentów wówczas napisał: „Od wieków nie słyszałem tak fascynującej indywidualności jak Krzysztof Meisinger i mam nadzieję, że na tego wyjątkowego gitarzystę czeka światowa kariera, bo świat zasługuje na jego grę, wirtuozerię, indywidualność i emocje!" Wśród jego mistrzów z zakresu gry znajdują się takie nazwiska, jak Aniello Desiderio czy Christopher Parkening, a z zakresu dyrygentury - Mykola Diadura.

Marcel Markowski jest jednym z najwybitniejszych i wyróżniających się wiolonczelistów młodego pokolenia, laureatem kilkunastu nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach wiolonczelowych.  Studiował w Akademii Muzycznej im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Stanisława Firleja (studia licencjackie ukończone z wyróżnieniem oraz studia magisterskie) oraz w ramach międzynarodowej wymiany międzyuczelnianej Erasmus w klasie prof. Michaela Flaksmana oraz Jeleny Ocicw Mannheim (Niemcy). W latach 2014-2015 był studentem International Menuhin Music Academy w Coppet (Szwajcaria). Od czerwca 2012 roku jest muzykiem orkiestry Sinfonia Varsovia, obecnie na stanowisku lidera wiolonczel. Wielokrotnie występował jako solista pod batutą takich dyrygentów, jak Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Aleksander Sladkovsky, Benjamin Ellin, Adriy Yurkevych. Jest wykładowcą Akademii Sinfonia Varsovia, projektu służącego doskonaleniu umiejętności gry muzyka orkiestrowego. W 2014 roku nagrał pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii Koncert wiolonczelowy Mieczysława Weinberga, a w roku 2016 nagrał wraz z Jakubem Haufą pierwszą studyjną wersję Concerto Doppio Krzysztofa Pendereckiego (w wersji na skrzypce i wiolonczelę) pod batutą samego mistrza.

{gallery}lipiec_18/lfg2{/gallery}

 

Dodatkowe informacje

 Poprawny CSS  Valid XHTML 1.0 Transitional